IFK Kungälv välkomnar Tommy Österberg som ny strategisk och taktisk rådgivare för A-laget

IFK Kungälv är oerhört stolta och glada att meddela att Tommy Österberg ansluter till klubben som strategisk och taktisk rådgivare för A-laget. Tommy har en imponerande lång och framgångsrik karriär inom svensk bandy och är en av de mest erfarna tränarna i landet.

Under sin tid som huvudtränare för IFK Kungälv ledde han laget till dess första SM-slutspel sedan 1987, och har även år 2012 utsetts till Årets ledare i svensk bandy. Tommy har även varit förbundskapten för Finlands landslag och tränat elitserielag som Bollnäs GIF och Vetlanda BK.

I sin nya roll i IFK Kungälv kommer Tommy att ha ett bidra med sina strategiska kunskaper och erfarenheter där han kommer se och analysera samtliga matcher för att ge värdefulla insikter till ledarstaben kring spelstrategi och taktik. Tommy kommer att fungera som ett stöd i det långsiktiga arbetet med att utveckla lagets prestationer och säkerställa att vi hela tiden tar steg i rätt riktning. Utöver att bistå tränarstaben kommer han även att ha strategiska genomgångar med spelartruppen för att ytterligare förstärka lagets taktiska förståelse och ge individuella och kollektiva analyser som kan lyfta spelet ytterligare.

Att få in en så erfaren bandyprofil som Tommy Österberg i denna roll är en stor förstärkning för IFK Kungälv. Hans djupa förståelse för spelet och hans tidigare engagemang i klubben gör honom till en perfekt pusselbit i vårt arbete framåt. Vi ser med stor förväntan fram emot att ha Tommy med oss på resan mot nya framgångar!

 "Tommy Österberg är ett respekterat namn inom svensk bandy, och att han nu ansluter till oss är både stort och glädjande. Hans unika kunskap inom sporten och ledarskap blir en ovärderlig tillgång för laget. Jag ser fram emot att utbyta idéer med honom och är övertygad om att hans insikter och frågor kommer bidra starkt till vår utveckling under året", säger huvudtränare Mathias Johansson.  

Föregående
Föregående

Elitseriepengen 2025-2026 – Nu tar vi nästa steg

Nästa
Nästa

Elias Modin klar som assisterande tränare i IFK Kungälv