Nya - (gamla) ledare i IFK utvecklingslag.

IFK stärker utvecklingen av spelare i utvecklingslaget i Division 1 västra med Anders Liw och det nya namnet, Edvin Hansson.

Laget är tänkt för ungdomsspelare som är på väg upp i sin karriär men också för A-truppspelare som behöver speltid tillsammans med spelare som, så att säga, är tillfreds med Div1-spel.

Edvin Hansson har lång ungdomskarriär bakom sig i IFK Kungälv men på senare år har en trilskande höft satt stopp för fortsatt spel och därför satsar Edvin på ledarskap och utveckling av ungdomar under tiden han rehabiliterar sig. Edvin var med som spelare till och med säsongen 2024-2025 med ett A-lagskontrakt som kröning innan skadan satte stopp, Han var också uttagen till P17 landslaget 2021 men då satte pandemin stopp. IFK hoppas naturligtvis att skadan läker och att Edvin kan återuppta sitt spel men att bli bra ledare och utveckla andra är också en drivkraft så god som någon. Han var med på bänken förra säsongen för att se och lära och nu tar han ansvaret ihop med Liw.

Anders Liw behöver knappt någon presentation men värvad från Broberg till säsongen 1992-93 under Sören Perssons ledning har han varit IFK trogen. Säsongen 2010-2011 blev hans sista på elitnivå och nu är det division 2 och allstars som gäller när det skall spelas. 334 matcher blev det och då parkerar Anders på IFK´s tredje plats i antalet spelade matcher efter Håkan Olsson, 464 och Mikael Lindberg, 395. Som kuriosa kan nämnas att alla dessa tre gentlemän fortfarande är aktiva i föreningen och vi hoppas att även Edvin kommer att hålla på lika länge, om inte annat som ledare.

Nästa
Nästa

IFK Kungälv har genomfört sitt årsmöte