Ungdomskollen presenterar IFK P16

IFK Kungälv P16 består av 17 st killar födda 2009 och 2010. 

Vi har tränat och spelat ihop under många år och är en härlig grupp. 

Vi startade säsongen i höstas strax efter skolorna börjat och vi blandade barmarksträning med ispass i Ale. Vi passade även på att spela många träningsmatcher mot inomhuslag så fick vara på is så mycket som möjligt. Under höstlovet var vi iväg och spelade Mini World Cup i Bollnäs. Ett riktigt kul äventyr mot de bästa lagen. Gruppen blev mer sammansvetsad av denna aktivitet och vi ledare märker verkligen på killarna hur kul de har både på och utanför planen.

Vi har två lag i seriespel där vi spelar 11-manna och 9-manna och möter lag som ex. Vänersborg, Vetlanda, Surte, Mölndal, Höjden, Villa och Frillesås. Vi stöttar och samarbetar även med lagen under och över oss där vi även deltar i deras matcher.

Utvecklingen under säsongen stegrar nu efter jul och det hänger såklart ihop med att vi börjar komma ikapp oss med istid. Vi jobbar på att bli bra på att åka skridskor, klubbteknik och passningsspel vilket också är fokus under våra matcher då vi vill äga mycket boll och bygga ett bra bandyspel som grund. Tiden att tuta och köra är förbi och här gäller delaktighet och passningsspel. Det märks att killarna börjar bli äldre och mognare då de tar till sig instruktionerna på ett annat sätt än för något år sedan. 

Att öka den allmänna speluppfattningen är också ett stort fokus och här uppmanar vi killarna att gå och se mycket bandy och det är glädjande när vi springer på dem på Skarpe Nord eller andra arenor tittandes på andra matcher. 

Nu återstår sista delarna av denna säsong, det är fortfarande många matcher kvar och vi avslutar sedan säsongen med en cup i Mölndal och Ruddalen. 

Vid våra hemmamatcher är alltid vårt café öppet med något gott att äta och dricka. 

Ni hittar våra matcher i kalendern på vår hemsida, kika gärna förbi någon match och se framtidens IFK-lirare.

/Ledarna

Föregående
Föregående

Ny toppmatch på Skarpe Nord på onsdag - IFK möter Nässjö

Nästa
Nästa

IFK presenterar Div1 - Ett lag i utveckling