Välkommen till en ny spännande bandysäsong!

Efter att ha varit 42 sekunder ifrån att gå upp med A-laget i elitserien i våras, så har vi nu slickat såren och arbetat hårt i föreningen och känner en stor revanschlust!

Det är i stora delar en total nystart för föreningen och i styrelsen har vi under våren och sommaren arbetat med strategi baserat på de två framtidsworkshop som genomförts under det senaste året där medlemmar bidragit med tankar och idéer för framtidens IFK.

Vi har också organiserat om oss och grupper/kommittéer för nu alla områden har etablerats, och har en ansvarig kontaktperson i styrelsen så att alla områden lyfts upp på styrelsemötena, och får en direkt återkoppling till grupperna. Detta är ett pågående utvecklingsarbete och vissa saker är längre fram än andra. Mycket glädjande att så starka personer engagerar sig och lägger ner tid och ideellt arbete för föreningen. Ett exempel är helt nya sportgruppen som ansvarar för seniorverksamheten, vilket tidigare i våras presenterats, nu även med tillskott av ingen mindre än Mikael Lindberg. Även en sportgrupp ungdom är under uppbyggnad.

Imorgon lördag inleder vårt A-lag tävlingssäsongen med bortamatch mot Katrineholm i Allsvenska Supercupen. En cup som IFK faktiskt vann förra året!

Det är nu under ledning av ny tränarkonstellation, en del nya spelare och ett nytt spelsätt som väntar. Varmt välkomna alla nya, och stort lycka till nu när det börjar på allvar!

Andra saker att se fram emot i vinter är satsningar på ungdomssidan. Här har vi flera positiva nyheter. En är ett helt nytt utbildningsprogram för alla aktiva i ungdomslagen som Fredrik Andersson i styrelsen tagit fram. Fokus är hälsa, träning, ekonomi för unga samt ledarskap.

Nytt är också att det ska startas upp ett nytt p-9 lag med bas från tidigare Skridskokul och Bandyskola, men också ett första flicklag i form av f-9. Här vill vi ha hjälp med att sprida detta budskap för att så många som möjligt ska få redan på att man är välkommen i dessa nystartade lag. Mer om detta inom kort.

Sist men inte minst så satsar IFK denna säsong på ett p-17 lag i Nationell serie (Tidigare kallad Elitserien). Det blir en otroligt spännande utmaning för våra talangfulla killar i denna kull, att få mäta sig med alla de bästa i Sverige.

Vi vill också passa på att tacka våra företagspartners för fortsatt stöd i vinter, och påminna er som vill vara med att det är dags för tryck av matchdräkterna i slutet av nästa vecka. Så om ni vet någon ytterligare som skulle vilja vara med, tveka inte att höra av er till Anton Lilienberg i första hand, så kan man få veta mer om möjligheterna. Kontaktuppgifter finns på hemsidan.

Tack alla i föreningen som arbetar med förberedelserna för denna säsong, och vi hoppas på ett lika starkt stöd från alla supportrar som det alltid är.

Denna säsong kommer vi att inleda med de första matcherna i Ale Arena, för att sedan spela hela säsongen i vår borg, Skarpe Nord!

PS! Glöm inte att köpa årets säsongskort! Det är mycket förmånligt, eftersom vi redan nu beslutat att det gäller för alla matcher i cupen samt ev elitseriekval, utöver seriematcherna i Allsvenskan!

Nu kör vi!

Bandyhälsningar
Ola Dagliden
Ordförande IFK Kungälv

Föregående
Föregående

Kickoff tillsammans med A-laget – lördag 25 oktober!

Nästa
Nästa

Köp ditt säsongskort till 2025/2026!